Pielęgnacja zębów u psa

Zawsze starałam się dbać o zęby mojego psa, aczkolwiek stosowanie różnych preparatów do higieny zębów (past, płynów i kostek) nie przynosiło oczekiwanych efektów. Nowoczesna metoda czyszczenia zębów ultradźwiękami jest znana i popularna w innych krajach, aczkolwiek do Polski dotarła dopiero w sierpniu 2015 roku. Niewiele jest jeszcze miejsc, gdzie można w ten sposób wyczyścić psu zęby. Dlatego Harry Mobil Spa oferuje Państwu taką możliwość. Jestem zwolenniczką tej metody i staram się, żeby jak najwięcej właścicieli psów dowiedziało się o takim sposobie zdejmowania kamienia i mogło w bezpieczny sposób zadbać o zęby swojego pupila.

Czyszczenie zębów ultradźwiękową szczoteczką Emmi Pet to nowa alternatywa dla właścicieli psów, którzy chcą dbać o zęby swojego pupila a nie chcą poddawać go narkozie. Szczoteczka nie wydaje żadnych dźwięków, nie wibruje więc psy nie stresują się podczas zabiegu. Ultradźwięki powodują zmiękczenie kamienia nazębnego i działają sterylizująco na bakterie jamy ustnej. Zmiękczony kamień łatwiej zdjąć ręcznym skalerem, a stany zapalne dziąseł szybciej się goją po naświetlaniu ultradźwiękami.

Używanie ultradźwięków do higieny jamy ustnej jest całkowicie bezpieczne i ma na celu ogólną poprawę i ochronę zdrowia psów. Profilaktyka polega na naświetlaniu zębów ultradźwiękami przy użyciu szczoteczki Emmi Pet i specjalnej pasty. Aby zapobiec odkładaniu się płytki nazębnej i powstawaniu kamienia dobrze jest powtarzać zabieg co 3 lub 6 miesięcy. Reakcja psów na zabieg, 90% moich pacjentów znosi ten zabieg całkiem dobrze. Nieliczne psy sprawiają problemy, wiercą się podczas zabiegu i trzeba być w stosunku co do nich bardzo cierpliwym ale i stanowczym. Zabiegu nie wykonuję u psów agresywnych.

Pielu0119gnacja zu0119bu00f3w u psa
Czyszczenie zebu00f3w u psa
Pielu0119gnacja zebu00f3w u duu017cego psa

Długość zabiegu zależy od wielkości kamienia

Mały kamień – łatwy do usunięcia. Zabieg krótki ok 30 minut, polega głównie na naświetleniu zębów ultradźwiękową szczoteczką przy użyciu specjalnej pasty.

Średni kamień – łatwy do usunięcia. Zabieg średniej długości około 60 minut, polega na naświetleniu zębów ultradźwiękową szczoteczką przy użyciu specjalnej pasty i zdjęciu ręcznym skalerem kamienia.

Duży kamień – trudny do usunięcia. Wymaga więcej niż jednej wizyty. Zabieg polegający na dłuższym czasie naświetlania zębów ultradźwiękową szczoteczką przy użyciu specjalnej pasty i zdjęciu ręcznym skalerem kamienia.

Zaniedbanie higieny jamy ustnej może prowadzić do:

Chorób przyzębia u psów ( zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia, paradontoza)

Cierpi na nie 80% psów, powyżej 2 roku życia najczęściej.

Choroby przyzębia są ogniskiem bakterii, które wraz z krwią mogą się przenieść po całym organizmie powodując: zapalenie żołądka, jelit, płuc, wątroby, wsierdzia.

Zły stan uzębienia może wpływać na zdrowie psa. Również i niektóre choroby mogą wpływać na stan jamy ustnej psa (np. cukrzyca, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, niewydolność immunologiczna).

Wyraźną oznaką zapalenia jamy ustnej jest nieprzyjemny zapach z pyska.

Kamień nazębny

Na zębach odkłada się płytka bakteryjna, warstwa glikoproteiny, do której przylegają i namnażają się bakterie. Płytka bakteryjna z czasem ulega mineralizacji solami wapnia i magnezu zawartymi w ślinie i zamienia się w kamień nazębny. Rozrastający się kamień nachodzi na dziąsła i powoduje ich zapalenie. Prowadzi to do przerostu lub zaniku dziąsła, odsłonięcia się szyjek zębowych, powstania kieszonek dziąsłowych, ubytku szkliwa oraz ropnych zapaleń korzenia. W następstwie zęby obluzowują się, zaczynają chwiać i wypadają.

Powstawaniu kamienia nazębnego sprzyja: mały i krótki pysk, wada zgryzu, miękka karma, gotowany pokarm, dużo cukru w karmie, brak twardych gryzaków i kości.

dr inż. Barbara Białczyk – psi fryzjer Kraków

technik weterynarii

CENY ZABIEGÓW

USUWANIE KAMIENIABEZ NARKOZY!

CZYSZCZENIE PROFILAKTYCZNE

Zalecane raz na 3-6 miesięcy, by kamień szybko nie wracał

W chwili obecnej PROMOCJA! 100 zł

120,00 zł – 160,00 zł

(w zależności od wielkości pieska i ilości kamienia)

*

MYCIE ZĄBKÓW PRZY POMOCY ULTRADŹWIĘKÓW

Zalecane 1-2 razy w tygodniu przy stanach zapalnych dziąseł.

60,00 zł

(w zależności od wielkości pieska i ilości kamienia)